Doğu Anadolu & Gap Turu

İletişime Geç!
 • Telefon:
 • 0535 548 51 57
 • 0850 205 37 65
 • 0242 237 64 97
 • 0242 237 63 97
 • 0533 916 14 19
Tıklayın Biz Sizi Arayalım
Doğu Anadolu & Gap Turu Hakkında Genel Bilgiler

TUR PROGRAMI

 

 

1. Gün:

ANTALYA- KAYSERİ

Akşam 22:00 belirtilen yerlerde buluşma ve Kayseri’ye hareket. Gece yolculuğu.

 


2. Gün:

KAYSERİ - MALATYA - ELAZIĞ

Yolda alınacak serbest kahvaltı sonrası Kayseri’ye varış. Kayseri şehir turuyla Kaleyi, Honat hatun külliyesini, Kekubatiye saraylarını, Mimar Sinan’nın eseri Kurşunlu camisini, Tarihi Kapalı çarşıyı Arkeoloji müzesi ziyareti sonrası Malatya’ya hareket ediyoruz. Malatya şehir turuyla birlikte Arkeoloji müzesini, Kaleyi, Eski Malatya’yı görerek Elazığ’a hareket ediyoruz. Varışla birlikte şehir turumuza başlayarak Tarihi Bakırcılar ve Yemeniciler çarşılarını, Elazığ Müzesini, Harput Kalesini ve Eski Harput’u, Keban Barajını ve Hazar Gölünü görüyoruz.Otele yerleşme ve serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme.

 


3. Gün:

ELAZIĞ – ERZURUM - KARS

Sabah kahvaltısından sonra Erzurum’a hareket.Varışla birlikte Erzurum’u gezmeye başlıyoruz. Ulu Camii, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Caferiye Camisi, Yakutiye Medresesi gibi yapıları geziyoruz. Öğle yemeği molasından sonra hemen yörenin ünlü cevheri Oltutaşı’ndan imal edilmiş el sanatlarının sergilendiği taş mağazalar çarşısında vereceğimiz serbest sürenin ardından Pasinler, Horasan ve Sarıkamış üzerinden Allahü Ekber Dağları’nı izleyerek serhat şehrimiz Kars'a doğru ilerliyoruz. Varışla birlikte Rus mimari örneklerinden binaları, fabrikayı ve ilginç sokakları görerek ünlü Kars Kalesi, Kars Müzesi’ni, Oniki Havariler Kilisesi’ni, Beylerbeyi Sarayı, Taş Köprü’yü, Namık Kemal Evi’ni görüyoruz. Gezi sonrası otelimize yerleşip akşam yemeğini beraberce aldıktan sonra keşfetmeye doymayan konuklarımızla şehrin son derece planlı ve ilginç cadde ve sokaklarını geziyoruz.

 


4. Gün:

KARS – IĞDIR - DOĞUBAYAZIT

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında beraberce 45 km'lik mesafedeki ünlü Ani Haberlerine'ne ulaşıyoruz. Ermeni ve Selçuklu kültürünün en önemli yapıtlarının yer aldığı eserler arasında Katedral, Arpaçay, Surp Kirkor, Surp Pirgiç ( Keveli Kilise ), Selçuklu eserlerinden ve Anadolu’nun ilk Türk Camiisi olan Menücehr Cami, Ebul Muhammeran Cami, Sultan Sarayı’nı geziyoruz. Gezinin ardından Kars’tan son kez geçerek Digor ve tuz beldesi Tuzluca yolundan Iğdır’a doğru ilerlediğimizde kutsal Ağrı Dağı’nın (5165 m) etki alanına giriyor, nereye gitsek onu görüyor ve Iğdır'a varıyoruz. Bölgenin sert iklimine karşın her zaman ılıman olan bu şehrimizde bir süre dolaşıyoruz. Iğdır’dan ayrılıp Doğu Beyazıt'a ulaştığımızda öğle yemeğinin ( Ekstra ) ardından Meteor Çukur'unu tanıyor, İran sınırına yönelip sınırı görüyoruz. Yine aynı gün içinde inşaatı 99 yıl süren muhteşem İshak Paşa Sarayı’nı geziyoruz. Daha sonra Doğu Beyazıt'taki otelimize yerleşerek akşam yemeğimizi beraberce alıyoruz.

 


6. Gün:

DOĞUBAYAZIT - VAN

Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak; Digor, Tuzluca yolunu kullanıyor, uzunca bir süre Ermenistan sınırına paralel bir şekilde giderek IĞDIR’a ulaşıyoruz. DİKKATLE bakıldığında ERİVAN’ın EVLERİ – METZAMOR NÜKLEER SANTRALİ ni görebilirsiniz. Devamında; Iğdır’ın sırtını dayamış olduğu, 5137 mt.lik yüksekliğiyle ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı fotoğraflamak için uygun bir noktada fotoğraf molası veriyoruz. DOĞU BEYAZIT ÇARŞISInda alışverişlerimizi yaparak, öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası İSHAK PAŞA SARAYI’na varış. 220 yıllık bu saray yapıldığı günden buyana tüm Doğu Anadolu’nun sembol yapısı olmuş. 116 odalı muhteşem bir saray yapısı bizi bekliyor. Bendi Mahi Çayı üzerindeki Muradiye Şelalesi’nde de fotoğraf molası verdikten sonra Doğu’nun Paris’i de denilen ve ülkemizin en büyük gölü olan Van “Denizi”nin kıyısına kurulmuş olan VAN’a ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Not: Vanlılar “göl” demezler, Van”denizi” derler. (VAN) 

06. GÜN: VAN-AKDAMAR ADASI – TATVAN - VEYSEL KARANİ TÜRBESİ - HASANKEYF - MİDYAT-MARDİN

Sabah kahvaltımızın ardından, Gevaş iskelesine ulaşıyoruz. Bizi bekleyen tekne ile VAN GÖLÜ üzerindeki, AKDAMAR ADASI’na geçiyoruz. Ada üzerinde efsanelere konu olmuş, dünyada ilk Papaz yetiştiren okullardan biri olan, AKDAMAR KİLİSESİ’ni ziyaret ediyoruz. Kilisenin dış duvarları üzerindeki İncil, Tevrat ve Kuran’dan alıntı sahnelerin ve Mitolojik olayların taş kabartmalarını dikkatle inceliyoruz..Buradan, TATVAN-BİTLİS- yolunu takiben, Hz. Muhammed'in, hırkasını hediye ettiği VEYSEL  KARANİ Hazretleri Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. KURTALAN-BEŞİRİ üzerinden, Ilısu Barajı Projesinde sular altında kalacak olan 1000 yıllık geçmişe sahip olan HASANKEYF’e ulaşıyoruz. HASANKEYF’i, belkide son görüşümüz olacak…Bu anları fotoğraf karesinde ölümsüzleştirerek, 5000’den fazla mağara ve evlerin bulunduğu bu kentin Fahrettin Karaaslan Köprüsü’nü, Zeynel Abidiin Türbesini, El Rısk Camii’sini Süleyman Şah Camii, memlüklerden kalma küçük saray kalıntılarını geziyoruz. Dicle Nehri’nin akışını seyrettikten sonra, dilleri ve dinleri birleştiren, MİDYAT’ a hareket ediyoruz. Midyat mimari alanda bölgenin lideri konumunda... Tarihi yapısını o kadar güzel korumuş ki, insan adeta burada, bir Orta Çağ kentinde gezdiğini hissediyor. Zengin bir mimari doku icinde bulunan yörenin tas ustalarının incelikli becerileri, Midyat'a bir acikhava muzesi görünümü kazandirmakta. Ayrıca,   Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği TELKARİ sanatının en iyi örneklerini burada bulabilirsiniz. Midyat sokaklarını gezerek, alışverişler yaptıktan sonra, birçok diziye ev sahipliği yapmış  Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Akşam üzeri Mardin’deki  HİLTON GARDIN INN MARDİN OTEL’imize yerleşiyoruz.vb. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. www.hilton.com.tr

 


7. Gün:

MARDİN - DEYR-UL ZAFARAN MANASTIRI - BEYAZ SU - DARA ANTİK KENT

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, NUSAYBİN ilçesinde, Güneydoğu Anadolu’da çok farklı bir doğal güzelliğe ve yeşile sahip olan, BEYAZ SU mesire yerine doğru yola çıkıyoruz. Şaşkınlıkla izleyeceğimiz, yemyeşil ağaçlarla kaplı ve gürül gürül suların aktığı bu cennet ortamda, mola veriyoruz. Bu büyüleyici atmosferden, 5000 yıllık bir geçmişe sahip ,Mezopotamya’nın EFES’i olarak bilinen Taş şehir  DARA ANTİK KENTİ’ne hareket ediyoruz.. Bölgenin en büyük ve en etkileyici bu antik kenti gezdikten sonra, Taş şehir MARDİN’e geri dönüyoruz. Süryanilerin bölgedeki dinsel ve kültürel var oluşlarının tarihsel bir simgesi olan, Deyr-ul Zafaran Manastırı’nı ziyaret ederek, Kasimiye Medreses,i  Ulu Camii, Ptt Evi, Zinciriye Medresesi gibi Mardin kültürü ve mimarisi ile bütünleşmiş yapılarını görüyoruz. MARDİN merkezde mola vererek dar sokaklarını, çarşısını ve taş mimarisini keşfediyoruz. Serbest zamandan sonra otele dönüş.Akşam yemeği ve geceleme otelinizde.

 


8. Gün:

DİYARBAKIR – SİVEREK – ADIYAMAN - NEMRUT

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, pekçok Şair ,Edebeyatçı yetiştirmiş,  Güney Doğu Anadolu bölgesinin büyük şehirlerinden DİYARBAKIR’a hareket ediyoruz. Şehir turumuzu yaparak, 35 YAŞ ŞİİRİ ile  tanınan , Türk şiirinin önemli şairlerinden  CAHİT SITKI TARANCI’nın KÜLTÜR EVİ’ni geziyoruz. Ardından, Anadolu’nun en eski camisi ve islam aleminde 5.inci harem-i şerifi, olarak bilinen, St. Thoma kilisesi günümüzdeki ULU CAMİİ’ni görüyoruz.  Çin seddinden daha eski, ayakta kalmış muhteşem eserlerden, meşhur DİYARBAKIR SURLARI’nı panaromik olarak fotoğraflıyarak, Diyarbakır turumuzu tamamlıyoruz. SİVEREK’e gelerek, Feribot iskelesinden feribotla , KAHTA’ya hareket ediyoruz.. Burada minübüslere biniyoruz ve NEMRUT DAĞI’nda muhteşem gün batımını izlemeye gidiyoruz.  2150 m. yükseklikte KOMMAGENE KRALLIĞI’ nın kutsal alanını ve ünlü dev heykellerini, tümülüsünü görerek, yine minibüslerle otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* İSİAS OTEL’de.vb. http://www.grandisias.com.

 


9. Gün:

ATATÜRK BARAJI – GÖBEKLİTEPE – HARRAN - ŞANLIURFA - SIRA GECESİ

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Gap Projesinin kalbi sayılan, gururumuz ATATÜRK BARAJI' na gidiyoruz. Türkiye’ nin bu  en büyük barajını görerek, rehberimizden bilgi alıyoruz. BOZOVA üzerinden, Şanlıurfa’ya 15 km uzaklıkta,  GÖBEKLİTEPE’ye hareket ediyoruz. Bütün dünyanın ilgisini çeken tarihi kalıntılar, Mısır piramitlerinden 7 bin yıl önce yapılmış. Tonlarca ağırlığındaki taş malzemenin alana nasıl taşındığı, metal kullanılmadan yapılan kabartmalar, yüzyıllar sonra neden bilinçli olarak örtülüp, kapatıldığı hâlâ gizemini koruyor. Dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran ve yüzde yirmisi kazılan bu alan, inanç tarihinin gelmiş geçmiş en etkileyici buluntusu. Tarihin sıfır noktasındaki incelememiz tamamlandıktan sonra, HARRAN’ a hareket ediyoruz. Harran'ın en çok ilgi çeken bindirme tekniğinde yapılmış külah biçimindeki konik kubbeli evlerini, dünyanın ilk üniversitesi olan HARRAN ÜNİVERSİTESİ, Ermeniler’ den kalan KALE, SARAY ve ULU CAMİİ, MEDRESE kalıntılarını görerek, yöresel HARRAN KONUK EVİ’nde kahvelerimizi yudumluyoruz.  Buradan, ŞANLIURFA’ya  doğru yolumuza devam ediyoruz. Urfa’da HALİLİ-ÜR RAHMAN GÖLÜ (Balıklı Göl), AYN- ZELİHA GÖLÜ, KALESİ, İbrahim Peygamberin doğduğu mağara   göreceğimiz yerler arasında…Urfa’nın labirent gibi sokaklarından ilerliyerek, tarihi URFA ÇARŞI’ larına  varıyoruz. Bu otantik çarşılarda, Sipahi pazarı, Gümrük Hanı, Bedesten,Kazzaz Pazarı iç içe geçen bu hanlarda . alışveriş için mola veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelinizde.. İsteyen konuklarımızla akşam (ekstra) Sıra Gecesi eğlencesine katılıyoruz.

 


10. Gün:

ŞANLIURFA – GAZİANTEP – KAHRAMANMARAŞ – HATAY

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, , GAZİANTEP’e hareket ediyoruz. Fabrikalarıyla, geniş ve düzenli caddeleri, parkları bulvarları meydanları ile gerçekten  metropol olmaya aday GAZİANTEP’te, panoramik şehir turu yapıyoruz. Ardından, ZEUGMA Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği ARKEOLOJİ MÜZE’sini, geziyoruz. Yöresel el sanatlarını görebileceğimiz BAKIRCILAR ÇARŞISI, ELMACI PAZARI, ZİNCİRLİ BEDESTEN ve GÜMRÜK HANI gezilerimizi yaparak alışveriş için serbest zamandan sonra Kahramanmaraş’a hareket ediyoruz. Meşhur dövme dondurmanın tadına bakabileceğimiz Yaşar Pastanesi’nde vereceğimiz molada dileyen misafirlerimiz verilen yeterli serbest zamanda Maraş Çarşı’sını da görebilirler. Sonrasında hareketle Hatay’a doğru yola çıkıyoruz. Hatay- Antakya’daki ilk durağımız olan dünyanın ilk kilisesi ve hac mekanlarından birisi olan St. Piere Kilisesi’ne ( eğer açık ise ) varıyoruz. Kilisenin gezilmesinden sonra Roma Mimarisi’nin vazgeçilmez öğesi mozaiklerin sergilendiği dünyanın 2. büyük mozaik müzesi olma ünvanına sahip Antakya Mozaik Müzesi’ni gezmeye başlıyoruz. Gezi sonrası verilen serbest zaman icerisinde dileyen misafirlerimizle Habibineccar Camii, Katolik ( Eğer açık ise ) ve Protestan Kiliseleri ( Eğer açık ise ), Uzun Çarşı gezisi yapılacaktır. Sonrasında Harbiye Şelalesi nide Görerek Hatay Merkezdeki Otelimize Yerleşme Akşam Yemeği ve Konaklama

 


11. Gün:

11. Gün - HATAY – ADANA – MERSİN - ANTALYA

 Sabah Otelde Aldığımız Kahvaltı Sonrası Adana’ya Hareket Adana Merkezde Serbest Zaman ve Sabancı Cami - Adana Taşköprü fotoğraf molası Sonrası Tarsus’a Hareket Yedi Uyuyanlar (Eshab-ı Keyf ) Gezisi Tarsus Şelalesi ,St. Pierre Kuyusu, Nusret Mayın Gemisi, Kızkalesi gezileri sonrası Silifke Cennet Cehennem Obrukları, Anamur Mamure Kalesi ve Aynalıgöl Gilindire Mağarası Gezilerinide tamamlayarak Antalya’ya Hareket. Bir Başka Turda Görüşmek dileğiyle Hoşçakalın


Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  Ek Bilgiler

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Doğu Anadolu & Gap Turu Hakkındaki görüşleriniz