UÇAKLI GAP TURU

 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
 • UÇAKLI GAP TURU
Tarih
Çocuk
Yetişkin
1.Çocuk Yaşı
2.Çocuk Yaşı
a

1. Gün ADANA - HATAY

Sabah saat 06:00'da Antalya Havalimanı'nda buluşuyor ve Sun Express 07:25 Adana uçağıyla gezimizi başlatıyoruz. Adana Havaalanı’nda bizleri bekleyen aracımıza binerek rehberimizin bilgilendirme ve anlatımları eşliğinde vereceğimiz kısa kahvaltı molası sonrasında Adana şehir turumuza başlamak üzere Sabancı Merkez Camii’ne gidiyoruz. 1998 yılında ibadete açılan, Balkanların ve Orta Doğu'nun en büyük camisi olarak kabul edilen bu muhteşem yapıyı rehberimizin anlatımlarıyla ziyaret ettikten sonra Seyhan Nehri’nin kıyısından yapacağımız kısa bir yürüyüşle ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olan Adana’nın simgesi olan tarihi Taş Köprü’ye geçiyoruz. Vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Büyük Saat Kulesi, Ramazanoğlu Konağı’nı görüp öğle yemeğimizde şehrin muhteşem lezzetlerini tatmak üzere molamızı veriyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Adana’daki turumuzu bitirip Hatay’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. İskenderun üzerinden Belen Geçidine çıkarak Soğuk Oluk, Amik Ovası ve Amanos Dağları’nın doyumsuz manzarasını izleyerek Hatay‘a ulaşıyoruz. Ardından Antakya’nın kurulduğu tarihten (M.Ö. 300) itibaren tüm dönemlerde aynı yerde ve doğrultuda boydan boya uzanan 1478 m. uzunluğunda dünyada aydınlatılan ilk caddeyi görerek başlayacağız gezimize. Sonrası Anadolu sınırları içerisinde inşa edilen ilk camii ve Hz. İsa’ya inanan bir kişinin adının verilmesiyle de hoşgörü timsali dünyada tek camii: Habib-i Neccar Camii’ni ziyaret edeceğiz. Uzun çarşıya doğru yapacağımız yürüyüşümüzde çiçekli dar sokaklar arasında, Antakya Katolik Kilisesi'ni ve ardından Antakya Musevi Havrası'nı panoramik olarak görebileceğiz. Alışverişin keyifle yapıldığı, birçok sektörün bir arada bulunduğu ve 3500 m. uzunluğu ile ülkemizin en büyük kapalı çarşılarından biri olan Uzun Çarşı gezimiz sonrası Harbiye Şelalesini ziyaret ediyor ve konaklamak üzere otelimize geçiyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Extra 

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: https://zeynotel.com/

2. Gün HATAY - GAZİANTEP

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Aziz Petrus (St. Pierre) Anıt Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. M.S. 29-40 yılları arasında tek dini inancı yaymak için gelen St. Pierre ve arkadaşları tarafından Hristiyanlar için yapılan, “Dünyanın İlk Mağara Kilisesi”.Ardından 1930'lardan sonra yapılan en geniş çaplı kazı çalışmasına ev sahipliği yapan The Museum Hotel ‘e gidiyoruz. Dünyanın en büyük tek parça zemin Mozaik eserine sahip olması ile büyük bir önem taşıyan  Pegasus Mozaiği, Antik Roma Hamamları, Kutsal Ruh ve doğal yaşam mozaikleri, Eros heykeli ve daha bir çok kazıdan çıkarılan ve müzede sergilenen önemli eserleri reberimizin anlatımları eşliğinde görüyor ve   dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahip Hatay Arkeoloji Müzesine geçiyoruz.Gezimiz sonrası öğle yemeği molamızı veriyor ve Gaziantep’e gitmek üzere aracımıza geçiyoruz. Şanlı direnişiyle 1927 yılında Gazi unvanı alan Gaziantep gezimize Dünyanın en zengin mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlayacağız. Roma İmparatorluğunun doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Müzeden sonra  Gaziantep çarşılarında vereceğimiz serbest zaman yöreye özgü ürünleri alma fırsatımız olacak. Gezimizi tamamladıktan sonra akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde  

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: https://www.kulehotelgaziantep.com/

3. Gün GAZİANTEP - HALFETİ - ADIYAMAN

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Birecik‘e hareket ediyoruz. İlk önce Kelaynak Kuşları (Milibis Baldibis) Koruma İstasyonu’nu görerek soyları tükenme tehlikesi altında olan bu değerli tür hakkında bilgi aldıktan sonra yaklaşık bir saatlik otobüs yolculuğu sonrası Karagül anlamına gelen Halfeti’ye geliyoruz. Yavuzeli, Nizip, Şanlıurfa topraklarının bir noktadan izleyebileceğimiz, Kral Kızı Mağarası, Rum Kale, Barşavma Manastırı ve Aziz Narses Kilisesi’ni turumuz esnasında görüyoruz. Bir kısmı sular altında kalmış Savaşan Köyü'nü tekne ile gezdikten sonra öğle yemeğimizi de alarak tekrar iskeleye dönüyor ve Adıyaman’a hareket ediyoruz. Binlerce yıllık tarihe sahip Emevi,Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan camileri rehberimizin anlatımlarıyla geziyoruz. Ulu Camii, diğer dinlere hizmet vermiş Mor Petrus Kilisesi ve sonrasında paleotoik dönemden günümüze her çağa ait eserlerin sergilendiği Adıyaman Müzesi ziyaretimizi yapıyor ve Kahta’ya gidiyoruz. Tarihi Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü ve Arsemia ören yerlerini gezip Dünya’da Güneş'in en güzel doğuş ve batışının izlenebildiği yerler arasında bulunan 1150 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Küçük minibüslerle dağın eteğine kadar çıkıp yarım saatlik bir yürüyüşün ardından dağın zirvesine ulaşıyoruz. Burada ilk olarak Tanrıların bulunduğu Doğu Terasında rehberimizden bilgi alıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra güneşin batışını izlemek için Batı Terasına geçip tanrı heykelleriyle birlikte muhteşem bir güneş batımı izliyoruz. Gün batımı sonrasında minibüslerimizle Kahta’ya hareket ediyoruz. Ardından aracımızla buluşuyor ve Adıyaman’daki otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde 

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: https://adyaman-park-hotel.business.site/

4. Gün GÖBEKLİTEPE HARRAN-ŞANLI URFA

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası  Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan, Dünya’nın uygarlık tarihindeki ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Göbekli tepe Höyüğü’ne gidiyoruz. Tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbekli Tepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağlamıştır. Yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olan avcı ve toplayıcı insan toplulukları zamanında, şehir hayatına henüz geçmeden inşa edilen ilk tapınak olan Göbekli Tepe, son yılların en büyük arkeolojik keşfi olarak gösterilmektedir. Yaklaşık 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitlerinden ve İngiltere'deki Stonehenge'den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Göbekli Tepe ziyaretimizin ardından dünyanın bilinen ilk İslam Üniversitesi nin bulunduğu Harran’a gidiyoruz. Dünya’da sadece üç bölgede bulunan Konik Kubbeli Harran Evleriyle koruma altına alınmış olan Harran’da; Ulucami kalıntıları, Höyük, şehir surları, kale, geleneksel Harran evlerinin en güzellerinden birini gördükten sonra Şanlıurfa'ya geçiyoruz.   Şanlıurfa’da Hz.İbrahim'in Makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Cami, Aynzeliha Parkı ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman veriyoruz ve otelimize yerleştikten sonra yörenin kültürü Sıra Gecesine gidiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde 

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: http://www.akgolhotel.com/

5. Gün URFA - MARDİN

Sabah otelde yapılan kahvaltı sonrası aracımız ile Mardin merkeze hareket ediyoruz. Mardin Eski Şehir Meydanı’nda aracımızdan inerek yaya olarak Mardin gezimize başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları ve abbaraları kullanacağız. Yaya olarak yapılacak gezide sırasıyla Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhane (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi), Abdüllatif Camii, Gazi Paşa İlk Öğretim Okulu, PTT binası, Zinciriye Medresesi, Şehidiye Camii, Sabancı Mardin Kent Tarihi (eski askeriye) Müzesini gördükten sonra öğlen yemeği için Yeni Mardin’de serbest zaman veriyoruz. Yemekten sonra ilk durağımız Deyrulzaferan Manastırı olacak. Manastırın gezilmesi sonrası belirlenen saatte Kasımiye Medresesi’ne hareket ediyoruz. Mezapotamya manzarasını seyrederek bu muhteşem yapıyı rehberimizden dinliyoruz ve sonrasında Midyat'a doğru hareket ediyoruz. Küçük bir Mardin görünümünde olan Midyat'da birçok ünlü dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış ve bölgenin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olan Kaymakamlık Konuk Evi (dışarıdan görülecek), Eski Han ve Midyat sokaklarını görüp, Telkariciler sokağında alışveriş yapıyoruz ve otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Mardin’deki otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde 

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: http://www.artuklu.com/ yada https://old-city-mardin.business.site/

6. Gün HASANKEYF - DİYARBAKIR

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehlikesi olan Hasankeyf’e varıyoruz. İpek Yolu’nun Dicle üzerindeki geçiş noktası olmasından dolayı kesintisiz imar gören Hasan Keyf’te  Artuklu, Eyyubi ve Osmanlı izlerini görmek için yeni köprünün yanında fotoğraf molası veriyoruz. Buradan Artuklu Köprüsü başta olmak üzere tüm “Hasan Keyf”i seyrettikten sonra keyifli otobüs yolculuğu ardından Diyarbakır’a gidiyoruz. Sadece ülkemizin değil dünyanın da en iyi korunmuş ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Diyarbakır Surları'nı görüyoruz. Dünyada sur olarak tek örnek teşkil eden ve bir açık hava müzesi niteliği taşıyan Diyarbakır surları; kapladığı alan bakımından doğudan batıya 1700 m. kuzeyden güneye 1300 m.dir.5km.uzunluğa sahip olan surlar, İç ve dış sur olmak üzere iki sur şeklinde yapılmış ancak dış sur günümüzde yıkılıp yok olmuştur. Bu dış sur izlerine, günümüzde sadece Mardin kapı ve Dağ kapı civarında rastlanmaktadır. Surlar, 82 burçtan ve 4 ana kapıdan oluşmaktadır. Beden duvarları payandalarla desteklenmiştir. Burçlar; yuvarlak, çokgen ve dikdörtgen planlıdır. Surların yüksekliği, 5 ile12 m, duvar kalınlıkları ise 3 ile 5m. arasında değişmektedir. Surun ana kapıları; kuzeyde Dağ Kapı (Harput), batıda Urfa (Rum) Kapı, güneyde Mardin (Tell) Kapı, doğuda Yenikapı (Dicle ve Şat) olarak adlandırılmaktadır. Hindibaba ve Tekkapı ise tali kapılar olup Cumhuriyet döneminde açılmıştır. Yüzyıllara meydan okuyan surların bugünkü görüntüsü İstanbul’u Romanın Başkenti olarak yeniden inşa eden Konstantin’in oğlu Bizans İmparatoru II.Konstantius(M.S 349) tarafından yenilenerek günümüze ulaşmıştır. Sonrasında  Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami ve Külliyesi'ni, 1572-1575 yılları arasında Diyarbakır valiliği yapmış olan Hasan Paşa’nın yaptırmış olduğu Hasan Paşa Hanı'nı, İç kaleyi, birçok eser ile zengin bir koleksiyona sahip Diyarbakır Arkeoloji Müzesi'ni ile Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bey’in yaptırdığı Şeyh Mutahhar Camisi’ne ait olan Dört Ayaklı Minarenin gezilmesinin ardından Dicle Nehri üzerinde halk arasında on gözlü olarak adlandırılan tarihi köprüyü fotoğrafladıktan sonra vereceğimiz serbest zaman sonrasında Diyarbakır Havalimanı'na geçiyoruz ve Sun Express 20:20 uçağıyla Antalya’ya dönüyor bir sonraki TALYA TUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde 

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Extra

 

Ek Bilgiler

İptal Şartları

Vize Bilgileri

UÇAKLI GAP TURU Hakkındaki görüşleriniz
Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

İletişime Geç!
 • 0242 237 64 97
 • 0242 237 63 97
 • WhatsApp 0533 916 14 19
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • 5 Gece Otel Konaklaması 
 • Otelde Alınacak 5 Sabah Kahvaltısı 
 • Otelde Alınacak 5 Akşam Yemeği
 • Şanlıurfa Sıra Gecesi
 • Antalya-Adana, Diyarbakır-Antalya Uçak Biletleri 
 • Lüks Araçlar ile Ulaşım 
 • Profesyonel Rehberlik
 • 1618 nolu Turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası 
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • Tüm Yemeklerde ve Molalarda Alınan İçecekler
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Nemrut Dağı Minibüs Ücreti
 • Halfeti Tekne Turu
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
 • Müze Ören Yeri Girişleri
 • Müze Kart (Turizm ve kültür bakanlığına bağlı müzelere girişlerde gereklidir.)

Benzer Turlar

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.