MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU

 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
 • MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU
Tarih
Çocuk
Yetişkin
1.Çocuk Yaşı
2.Çocuk Yaşı
a

1. Gün ANTALYA-MİDYAT-DEYRÜLZAFARAN-ZİNCİRİYE MEDRESESİ-MARDİN

Sabah saat 06:30 da Antalya Hava Limanında buluşuyor ve Sun Express Havayollarına ait saat 08:05  Antalya-Mardin uçağı ile  gezimizi başlatıyoruz. Mardin Hava Limanında bizleri bekleyen aracımızla buluşuyor ve Midyat'a doğru hareket ediyoruz. Küçük bir Mardin görünümünde olan Midyat'da birçok ünlü dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış ve bölgenin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olan Kaymakamlık Konuk Evi (dışarıdan görülecek) ), Eski Han ve Midyat sokaklarını görüp, Telkariciler sokağında alışveriş yapıyoruz. Ardından İlk olarak 1932’ye kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgah yeri olarak kullanılan Deyrulzafaran Süryani Manastırı'nı ziyaret ediyor  Mezopotamya manzarasını seyrederek bu muhteşem yapıyı rehberimizden dinliyoruz ve Mardin merkeze hareket ediyoruz.

Mardin Eski Şehir Meydanı’nda yaya olarak Mardin gezimize başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları ve abbaraları kullanacağız. Yaya olarak yapılacak gezide sırasıyla Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhane (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi), Zinciriye Medresesi, Şehidiye Camii,  gördükten sonra konaklama ve akşam yemeğimizi almak üzere otelimize geçiyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Extra

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: https://old-city-mardin.business.site/ 

2. Gün GÖBEKLİTEPE-NEMRUT-ADIYAMAN

 Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan, Dünya’nın uygarlık tarihindeki ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesindeki Göbeklitepe Höyüğü ’ne gidiyoruz. Tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağlamıştır. Yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olan avcı ve toplayıcı insan toplulukları zamanında, şehir hayatına henüz geçmeden inşa edilen ilk tapınak olan Göbeklitepe, son yılların "en büyük arkeolojik keşfi" olarak gösterilmektedir. Yaklaşık 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitlerinden ve İngiltere'deki Stonehenge'den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Göbeklitepe ziyaretimizin ardından  Dünya’da Güneşin en güzel doğuş ve batışının izlenebildiği yerler arasında bulunan 1150 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Küçük minibüslerle dağın eteğine kadar çıkıp yarım saatlik bir yürüyüşün ardından dağın zirvesine ulaşıyoruz. Burada ilk olarak Tanrıların bulunduğu Doğu Terasında rehberimizden bilgi alıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra güneşin batışını izlemek için Batı Terasına geçip tanrı heykelleriyle birlikte muhteşem bir güneş batımı izliyoruz. Gün batımı sonrasında minibüslerimizle Kahta’ya hareket ediyoruz. Ardından aracımıza geçiyor ve Adıyaman’daki otelimize gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde .

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: https://perreotel.com/ 

3. Gün GAZİANTEP-HALFETİ TEKNE TURU-ŞANLIURFA

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Şanlı direnişiyle 1927 yılında “GAZİ” unvanı alan GAZİANTEP’e gidiyoruz. Dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’ni rehberimizin eşliğinde geziyor Roma İmparatorluğunun doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini sürüyoruz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Müzeden sonra GAZİANTEP ÇARŞILARINDA vereceğimiz serbest zaman yöreye özgü ürünleri alma fırsatımız olacak. Ardından Birecik ‘e hareket ediyoruz. İlk önce Kelaynak Kuşları (Milibis Baldibis) Koruma İstasyonu’nu görerek soyları tükenme tehlikesi altında olan bu değerli tür hakkında bilgi aldıktan sonra yaklaşık bir saatlik otobüs yolculuğu sonrası “Karagül” anlamına gelen Halfeti’ye geliyoruz. Yavuzeli, Nizip, Şanlıurfa topraklarının bir noktadan izleyebileceğimiz, Kral kızı Mağarası, Rum Kale, Barşavma Manastırı ve Aziz Narses Kilisesi’ni turumuz esnasında görüyoruz. Bir kısmı sular altında kalmış Savaşan Köyü nü tekne ile gezdikten sonra tekrar iskeleye dönüyor ve Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz ve otelimize yerleştikten sonra Yörenin Kültürü SIRA GECESİ ne gidiyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde

Öğle Yemeği: Extra 

Akşam Yemeği: Otelde 

Konaklanacak Otel: http://www.akgolhotel.com/ 

4. Gün ŞANLIURFA-DİYARBAKIR-ANTALYA

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Şanlı Urfa çarşısını geziyor Hazreti İbrahim Peygamber'in doğduğu mağara hakkında bilgi alıp, sırasıyla Dergâh, Halil-ür Rahman Cami,Balıklı Göl ve Aynzeliha Gölü’nü geziyoruz ve ardından Diyarbakır’a gitmek üzere aracımıza geçiyoruz. Sadece ülkemizin değil dünyanın da en iyi korunmuş ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Diyarbakır Surları'nı görüyoruz  Dünyada sur olarak tek örnek teşkil eden ve bir açık hava müzesi niteliği taşıyan Diyarbakır surları; kapladığı alan bakımından doğudan batıya 1700 m. kuzeyden güneye 1300 m. dir. 5 km.uzunluğa sahip olan surlar, İç ve dış sur olmak üzere iki sur şeklinde yapılmış ancak dış sur günümüzde yıkılıp yok olmuştur. Bu dış sur izlerine, günümüzde sadece Mardin kapı ve Dağ kapı civarında rastlanmaktadır. Surlar, 82 burçtan ve 4 ana kapıdan oluşmaktadır. Beden duvarları payandalarla desteklenmiştir. Burçlar; yuvarlak, çokgen ve dikdörtgen planlıdır. Surların yüksekliği, 5 ile12 m, duvar kalınlıkları ise 3 ile 5 m arasında değişmektedir. Surun ana kapıları; kuzeyde Dağ Kapı (Harput), batıda Urfa (Rum) Kapı, güneyde Mardin (Tell) Kapı, doğuda Yenikapı (Dicle ve Şat) olarak adlandırılmaktadır. Hindibaba ve Tekkapı ise tali kapılar olup Cumhuriyet döneminde açılmışlardır.Yüzyıllara meydan okuyan surların bugünkü görüntüsü İstanbul’u Romanın Başkenti olarak yeniden inşa eden  Konstantin’in oğlu Bizans İmparatoru II.Konstantius(M.S 349) tarafından yenilenerek günümüze ulaşmıştır.Sonrasında  Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami ve Külliyesi'ni, 1572-1575 yılları arasında Diyarbakır valiliği yapmış olan Hasan Paşa’nın yaptırmış olduğu Hasan Paşa Hanı'nı,Sülüklü Hanı görüyor ve  Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bey’in yaptırdığı Şeyh Mutahhar Camisi’ne ait olan Dört Ayaklı Minare'nin gezilmesinin ardından Keçiburcu Hevsel Bahçelerini ve  Dicle Nehri üzerinde halk arasında on gözlü olarak adlandırılan  tarihi köprüyü fotoğrafladıktan sonra vereceğimiz serbest zaman sonrasında Diyarbakır Havalimanına geçiyoruz ve Sun Express 20:20 uçağıyla Antalya’ya dönüyor bir sonraki TALYA TUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.  

Sabah Kahvaltısı: Otelde

Öğle Yemeği: Extra 

 

Ek Bilgiler

İptal Şartları

Vize Bilgileri

MARDİN GÖBEKLİTEPE NEMRUT TURU Hakkındaki görüşleriniz
Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

İletişime Geç!
 • 0242 237 64 97
 • 0242 237 63 97
 • WhatsApp 0533 916 14 19
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • 3 Gece Yarım Pansiyon otel Konaklaması
 • Lüks Araçlar ile Ulaşım
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik
 • Otellerde alınan sabah kahvaltıları
 • Otellerde alınan akşam yemekleri
 • Antalya-Mardin  Uçak Bileti
 • Sıra Gecesi
 • Diyarbakır  -Antalya Uçak Bileti
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • İlk gün sabah kahvaltısı
 • Nemrut Dağı Minibüs Ücreti
 • Halfeti Tekne Turu
 • Tüm Yemeklerde ve Molalarda Alınan İçecekler
 • Öğle Yemekleri
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Müze Ören Yeri Girişleri
 • Müze Kart (Turizm ve kültür bakanlığına bağlı müzelere girişlerde gereklidir.)

Benzer Turlar

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.